Bilimin Arka Yüzü – Adrian Berry

Bilimin Arka Yüzü – Adrian Berry

Bilimin Arka Yüzü yıllar önce Tübitak Yayınlarından çıkan harika bir kitap. Kitabı ben ilkokul zamanlarımda görmüştüm ancak o zamanlar nedense ağır gelebileceğini düşünüp okumamıştım.Yıllar sonra kitabı okuma fırsatım oldu ve şimdiye kadar okumadığım için pişman oldum.

Adrian Berry kitabın önsözünde üzerine basa basa bu kitabın bir bilim tarihi kronolojisi olmadığını belirtiyor. Kitabı bilim tarihinde yapılan bir yolculuk , buluş ve keşifleri yapan insanların kimliklerine bir bakış olarak düşünmek mümkün.

 

Kitap çok değişik zamanlardaki değişik kişilikleri inceliyor , Macellan gibi , kutup kaşifi Amundsen gibi kaşiflerden , Wernher von Braun gibi bilimadamlarına , aslında iyi bir kişilik bildiğimiz ancak gerçekte çok kötü niyetli biri olan Newton’a kadar insanlara dair anekdotlar var.

Diğer taraftan uzay ve fizik üzerine zihin açıcı , İnterstellar filminden daha açıklayıcı olarak uzay – zaman sürekliliği üzerine enfes yazılar özellikle bilime meraklıysanız çok hoşunuza gidebilir. (Kitapta bu konu Einstein ve sevgilisi olarak geçiyor.)

Fizik ve evrimsel biyoloji üzerine çok güzel konulardan , bilim kavramını ve ona bakışı sorgulayan kitapta , bilime ve bilimden alınacak dersler konusunda güzel bir kıyaslama mevcut. Amerikan Challenger Uzay Aracı kazası ve Çernobil Patlamasının karşılıklı analizi yapılan kitapta biz kendi ülkemiz adına dersler çıkarmamız gerektiğini anlıyoruz.
Ülkemiz gündemine ara ara giren Tübitak konusu ve Türkiye’de bilime bakış konusu her zaman sıkıntılı olmuştur.
Kitapta düzmece bilim adıyla adlandırılan konu birazda bununla alakalı olarak değerlendirmek gerekiyor.
Ülkemizde bilime yeteri kadar önem verilmediği çok açık ortada , ancak bundan daha acı olan bilimin küçümsenmesi alaya alınması.
Müspet bilimlerde ilerleyemeyen ya da bilimi özümseyemeyen toplumlar her zaman geri kalmaya mahkumdur.
Kitaptan yola çıkarak ülkemizdeki bilim anlayışına kadar geldim ama aslında kitabın amaçlarından biride bu.
Bilimin üzerine düşünmek ve onu anlamak. Biz millet olarak bilimi, inancın karşısında olan bir olgu olarak düşünüyoruz ama aslında bu inancı kendi emellerine alet etmek isteyen şark kurnazlarının bir oyunu.
Bilim sürekli değişen ve gelişen, kendisiyle ilgilenen toplumları , insanları düşünmeye sevkeden ve onları geliştiren ilerleten bir araçtır.
Bu aracı daha iyi kullanmak dileğiyle …

Yeniden kitaba dönecek olursam , kitap çok derin bilimsel konuları bile basitçe anlatıp insana güzel zamanlar geçirmesine imkan tanıyıp aynı zamanda bilimsel bakış açısını kazandırma konusunda çok faydalı olacak bir kitap.
Liselerde okuma olarak verilmesi güzel bir fikir olabilirdi .Hem güzel vakit geçirmek hem de kendinize birşeyler katmak istiyorsanız kitabı kesinlikle okuyun.

Yorum yazın