Zengin Baba Yoksul Baba – Robert T. Kiyosaki

Zengin baba yoksul baba yaklaşık bir yıl önce okuduğum ve üzerine birkaç satır yazmak istediğim bir kitap.
Tabi ben okuma konusunda ne kadar aceleciysem , yazma konusunda o kadar ağırdan alıyorum.

Zengin baba yoksul baba kitabını daha önce okumadıysanız ve bu kitap hakkında bilgi edinip ondan sonra okumayı planlıyorsanız öncelikle belirteyim , size ne bu kitap , ne de başka kitap zengin olmanın yolunu gösteremez.Bu kitabın bence okunmaya değer yanı , size para ve para kazanma konusunda değişik düşünceler sunuyor olması.

Genellikle kitaplar hakkında yazdığım yazılarda kitabın içeriğine çok bahsetmem ki , okuyacak olanların zevki azalmasın diye. Merak etmeyin , izleyeceğiniz filmin sonunu söyleyen arkadaşlardan değilim 🙂

Neyse uzun bir girizgahtan sonra sadede gelelim , Zengin baba yoksul baba adlı kitabında Robert kiyosakinin ana düşüncesi , zengin olmak için para kazanmak için çalışmayın , parayı çalıştırın fikri.
Bu fikir ilk başta garip gelebilir ama kitabın verdiği ince ayrıntı şu , örneğin bir ekonomi profesörü para üzerine , ekonomi üzerine kitaplar yazabilir ama kendi faturalarını ödemekte zorlanır , ama diğer taraftan ilkokul mezunu olan bir adamın milyar dolarlık şirketlere sahip olması gibi.
Bunun hakkında bilinen bir örnek vereyim , bu kriz kahini denilen , küresel krizi önceden tahmin eden amerikalı profesör “kahin” geçenlerde Türkiyeye geldiğinde hepimizin şahit olduğu gibi ayakkabısının altı delikti .
Ama diğer taraftan ülkemizin zenginlerinden vestelin sahibi ahmet nazif zorlu da ilkokul mezunu , servetini sıfırdan elde etmiş birisi.
Kitap zenginler sürekli çalışıp sonunda para elde etmeyi düşünmezler , sürekli ellerindeki parayı daha da artırmayı düşünürler diyor. Yani ömür boyunca faturalar kıyafetler için kendilerini helak etmezler düşüncesi bir nevi. Normal insanlar hayatları boyunca bir meslek sahibi olmak için 20 sene okuyup dururlar ama zengin olmanın yolu bu değildir , insanların çocuklarına küçük yaştan itibaren para kazanma üzerine eğitim vermesini bu konuda teşvik etmesi öneriliyor .
Bizim kayserili mantığı diyebiliriz biraz , erken yaşta çocuğa parayı öğretmek , parayı kontrol etmesini ve onu kazanmasını öğretmek diyebiliriz.

Kitabın bir kısmı pek mantıklı gelmedi o yüzden belirtmek istiyorum , kiyosaki kitap boyunca para kazanmak için meslek edinmeyin , direk para kazanmaya odaklanın derken bi kısımda yaptığınız işi en iyi yapın o işe odaklanın diyor ama burada amerikan hayat tarzına dair göndermeler bulunuyor olabilir bu yüzden es geçiyorum.

Kitapta verilen güzel örneklerden biri mcdonalds , nedir mcdonalds hiç düşündünüz mü ? Dünyanın en güzel burgerlerini yapan restoran mı ? Ya da en ucuza satan yer mi ?
Hayır hiçbiri değil , donald amcanın en iyi yaptığı şey , en işler caddelerde , fiyatları fiks menüler sunar ve bu menüyü en fazla 3 dakikada hazırlar.
Mantık basittir , işler yeri seçip restoranı aç , fiyatların alınabilir ve hep sabit olsun , müşteriye satmadan müşteri fiyatı bilsin ( self servis olmasının en büyük avantajı , sürpriz hesap denen olgu yoktur) , ve siparişi 3 dakikada hazırla.Yani donald amca iyi bir emlakçıdır aslında , iyi bir aşçı değil.

Kitabın son ve can alıcı kısmına geliyorum , gerçi yukarıda kitabın tüm muhteviyatını yazmak istemediğimi söyledim ama kitabın önerdiği yolu yazmazsam anlamı olmaz.

Peki bu kiyosaki amcamız sizce zengin olmak için ne önermiş olabilir ?
Emlak alıp- satmak , evet yanlış okumadınız , kiyosaki amcamız kendi ülkesini baz alarak yazdığından, size önerdiği şey şu , yakında önem kazanıcak , insanların rağbet gösterdiği bölgeleri önceden tahmin edin oralarda ev satın alın .

İlk başta bu düşünce mantıklı gözükebilir , ama sadece amerika için , Türkiyedeki emlak piyasası aşağı yukarı son 5 yılda oluştu diyebiliriz.Ve bu bizim piyasamız daha doyum noktasına ulaşmadığı için çok balon fiyatlar dönüyor ortada , 50 metrekare 1+1 500 bin liralık daireler falan .
İstanbula baktığımız zaman şuanda hiçbir yerde ucuza alınabilecek emlak yok , satışın ilk kuralı alırken kazanmaktır , yani ucuza almazsanız satıştan kar edemezsiniz , ama şuanda istanbulun resmen taşı toprağı altın olduğu için orta düzey insanların pek emlak işinden para kazanma fırsatı yok .

Diğer taraftan amerikadaki gibi ülkemizin gelişmişlik seviyesi bölgelere orantılı dağılmadığı için , örneğin Tokatta 100 bin liraya 3+1 120 metrekare site içinde daire alabiliyorken , bu paraya istanbulda çok daha küçük daha alt katlardan bir ev alabilirsiniz , tabi bu kenar semtlerden olur.

Yani insan şimdi düşünüyor , insanlar amerikada 1000 metrekare alan üzerine kurulmuş iki katlı , garajı arka bahçesi ön bahçesi olan müstakil evleri 250 bin dolara alabiliyorken , istanbul gibi bi yerde 250 bin dolara artık müstakil güzel bir ev almak imkansız .

Lafı uzatmadan diyebilirim ki , kitap güzel , para kazanma konusunda zihin açıcı düşünceler veriyor ama kitabın önerdiği zenginlik yolu emlak üzerinden para kazanmak , ama o da ülkemiz şartlartında normal içinlar için geçerli değil , ancak zenginlerin zengiliği artırmasına yarayan bir yol.

Diğer taraftan para kazanma emlak herşeyi geçtim , istanbul için iki çift lafım var .
Bilmem farkında mısınız bu şehir gitgide beton yığınına dönüyor , tek yeşil şey balkonlardaki saksılar .
İstanbulda kişi başına düşen yeşil alan 6,4 metre kare , diğer şehirlerdeki durumu ve istanbulun durumunun ne kadar kötü durumda olduğuna bakmak için http://www.porlareserva.org.ar/EspacioVerdeHabitante.htm

Kısacası , şehrin her tarafının imara açılmasına hayır , ali ağaoğlu gibi adamların baş tacı yapılmasına hayır , istanbulun ırzına geçilmesine hayır.

Etiketler: , , , , , , ,

4 Yorum to “Zengin Baba Yoksul Baba – Robert T. Kiyosaki”

 1. Selçuk ÜNAL

  Mar 01. 2012

  Selamlar, yazınız için teşekkürler, elinize sağlık. Bu kitabı arıyorum bulamıyorum. Elinizde fazla varmı bana satarmısınız :). Yada bulabileceğim bir kaynak varmı? Birçok kitap satışı yapan siteye baktım hiçbirinde yok malesef 🙂

  Reply to this comment
 2. Onur

  Mar 27. 2012

  Selçuk bey yayıneviyle bağlantıya geçtiniz mi ?

  Reply to this comment
 3. mustafa bulut

  May 30. 2012

  bende bu kitabı bulamıyorumn 0538 739 44 44 bulan varsa lütfen iletin

  Reply to this comment
 4. ilhami

  Ağu 15. 2012

  Kitap tavsiyeniz için teşekkürler. Blogunuz güzelmiş.

  Reply to this comment

Yorum yazın