Unutkanlık Üzerine


Auschwitz’den (nazilerin en büyük toplama kampı) sonra şiir yazmak barbarlıktır demiş vakti zamanında t.w.adorno. İnsanlığın en büyük utançlarından biri olan ve milyonlarca yahudinin , çingenenin,polonyalının , homoseksüelin adeta böcek gibi öldürüldüğü auschwitz kampı bugün hala ayakta .Müze haline getirilen kamp insanoğlunun ne kadar vahşi acımasız olduğunun bugünde kanıtı , bunu en fazla hatırlaması gerekenler yani yahudiler ise çoktan unutmuşlar o günleri.

Auschwitz’in üzerinden 70 yıla yakın bi zaman geçti , devran döndü , yahudiler dünyanın en güçlü milleti oldular.Şimdi o güçle şeytanı bile kıskandırıcak kötülükleri zulümleri filistinli çocuklara , kadınlara yapıyorlar.Kendi uğradıkları zulümlerin daha da kötüsünü şimdi filistinlilere yapıyorlar.

Ama unutmamak lazımki tarih kendisini unutanları asla affetmez , gün gelir devran döner , şimdi vurup öldürdüğünüz 3-5 yaşındaki çocukların kardeşleri abileri gün gelir sizi öldürür ,tarihi unutmayın yoksa tarihte sizi unutmaz.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ise kınamaktan öte gidemiyor , zamanında 3 kıtaya birden hükmeden ,adalet sağlayan Osmanlının Torunları kınamaktan öte gidemiyor.Bizde kendi tarihimizi kendimizi unuttuğumuz için bu hale geldik .

Unutkanlık kötü şey , ezilenler içinde ezenler içinde .

Peki dünya bu hale gelmişken insan nasıl mutlu olabilir , nasıl umut edebilir ?
Televizyonda can çekişen çocukları gördüğünde nasıl rahat uyuyabilir geceleri ?
Nasıl ?…

2 Yorum to “Unutkanlık Üzerine”

 1. duygu

  Oca 07. 2009

  evet herkes sen gibi,ben gibi,o kişi gibi düşünüyoruzda…
  acaba bi hareketllenme görüyormusun?Bir el atıyormuyuz bişeylere…evet filistın evet gazze evet surası ,burası..burnumuzun ucunda var olana canılıklerı acımasızlıkları göremedıkten sonra diğer yerleri görmek bence yalandan ibaret…

  televızyondan izleyerek bırılerıne lanet ederek,bırılerıne kızarak ne gecıyor elımıze..ee hadı koyul ıse,koyulun işe,koyulalılm işe..böyle oturup bişiler yazarak savaşlar tükenmıyor malesef…

  hareket vaktı geldı de geçiyor arkadaslar…

  ben adımımı attım soracak olursanız..ee yazı bıttı,hadı iş basına…

  iyi günler..

  Reply to this comment
 2. Onur

  Oca 08. 2009

  olayların farkına varmak gerekir herşeyden önce
  yılbaşı gecesi gazzeye misket bombaları yaşarken türkiye yılbaşını kutluyordu
  o kutlayanlardan olmamak için yazdım ben
  zaten belirttiğim gibi ana mesele unutkanlık ve geçmişi unutma üzerine

  Reply to this comment

Yorum yazın