Buz Ateşi – Clive Cussler


Buz ateşi okuduğum 4. clive cussler romanı. Buz Ateşinden önce Şok Dalgası adlı kitabını okudum ama onun için günlüğe ayrıntılı yazı atmadım . O da kaliteli clive cussler romanlarınan biri , güzel vakit geçirilebilir.

Şimdi gelelim asıl konumuza , yani Buz Ateş’ine.Buz ateşi diğer okuduğum 3 clive cussler kitaplarının aksine farklı bir başkahraman barındırıyor.Daha önce sitemde yazdığım inka altını ve atlantis bulundu kitaplarında ve bu yazımda belirttiğim şok dalgası adlı kitapta baş kahraman Dirk Pitt ve Al Guardino.Clive Cussler ın 2000’li yıllarda Paul Kemprecos ile yazdığı bu romanda ise başkahramanlar Kurt Austin ve Joe Zavala.Gerçi Kurt Austin’de karizmatik bir kişilik ama Dirk Pitt daha bir başka bana göre.

Buz Ateşi anlatım yönünden eski cussler kitaplarına yanaşamıyor ama konu ilginçliği ve sürekliliği nedeniyle güzel bir kitap.Bunun sebebi kitabın yazımında Paul Kemprecos’un katkısının olması , saf Clive Cussler akıcılığı yok yani.Kitabı daha da dikkat çekici kılan bize tanıdık bazı şeylerin olması. Kitap Washington-İstanbul-Moskova üçgeninde geçiyor . İstanbul üzerinde fazla durulmuyor ama durulan noktalarda da gayet güzel ayrıntılar veriliyor.

İstanbul’dan bahsederken batılı düz mantığıyla İstanbul’u arap şehri gibi gösterilmemesi benim hoşuma gitti.Hatta Kurt Austin istanbul’da Taksim’deki the marmara otelinde kalıyor ve yer yer İstanbul ‘un güzelliğine ve manzarasına atıfta bulunuluyor.Kitaptaki Türk balıkçının rakı içmesi be konuğuna ikram etmeside ayrı bi tebessüm etmemi sağlayan olaylardan.

Kitabın içinde İstanbul’un yer alması benim açımdan kitaba karşı pozitif ayrımcılık unsuru oluşturdu.Kitabın sonlarına doğru biraz fantastik öğeleri kaçmış olsada bir solukta okunabilicek güzel bir Cussler romanı.Eğer denizleri seviyosanız ve benim gibi dünyanın değişik yerlerini görme isteğiyle yanıp tutuşuyorsanız Clive Cussler romanları sizin için biçilmiş kaftan.

Kitapsız kalmayın , kendinizi o hazinelerden mahrum bırakmayın.

Etiketler: , , , , , , , , ,

1 Yorum to “Buz Ateşi – Clive Cussler”

 1. SıdıkaEren

  Ara 28. 2008

  Bu gidişle iyi bir kitap eleştirmeni olacağına hiç şüphem yok artık:)
  İstanbul varsa içinde o kitap güzeldir o zaman:)
  İstnbul…
  Listeye ekledim hehe:)

  Reply to this comment

Yorum yazın