Bir Delinin Hatıra Defteri – Gogol

Gogol rus edebiyatının daha doğrusu dünya edebiyatının en usta yazarlarındandır. Puskin ve Gogol daha sonraki Dostoyevski , Turgenyev ve Tolstoy a yol göstermişlerdir. Gogol , dostoyevskinin en sevdiği yazar olarakta bilinir.

Bir delinin hatıra defteri Gogol ‘un ustalığını kanıtlar nitelikte bir kitap . Kitap toplamda 3 öyküden oluşuyor .
Bir delinin hatıra defteri mükemmel bir öykü , palto traji-komik , burun hikayesi ise diğerlerine nazaran daha komik bir hikaye.

Kitaba ismini veren Bir Delinin Hatıra Defteri adlı hikaye resmen edebiyat dersi veriyor , hayatımda gördüğüm en güzel ruh çözümlemeleri var bu öyküde. Okumaktan ziyade romandakı karakter gibi hissediyor onun gibi düşünüyorsunuz.Öyküde rus olan bir adamın kendini ispanya kralı ferdinand sanması anlatılıyor , biz öyküyü bizzat bu delinin kaleminden okuyoruz. Bu delinin yazdıkların yaşadığı dönemin rusyasını ve bireylerini çok güzel tahlil ediyor anlatıyor.Ama dikkat edin bunalımlı bir dönemde okumayın yoksa kitap sizi daha da buhrana sürükleyebilir.

Diğer öykülerinde yazım dili aynı ilk öykü gibi mükemmel.

Kitap gerçek edebiyat adına bişeyler okumak isteyenler için birebir . Hemde insanı hiç sıkmıyor.Zaten 108 sayfa kitap . Benim okuduğum antik yayınları baskısı 2 liraya satılıyor .

Kitapsız kalmayın , kendinizi o hazinelerden mahrum bırakmayın.

Etiketler: , , , ,

Yorum yazın