Atlantis Bulundu – Clive Cussler

Kısa bir zaman önce sitemde ilk okuduğum clive cussler kitabının beni ne kadar çok etkilediğini anlatmıştım. Clive Cussler ın nasıl daha kitapların piyasaya çıkmadan ön siparişlerle en çok satan ünvanına eriştiğinden olduğunu falan bahsetmiştim .Bugunkü kitabımız Atlantis Bulundu.

Atlantis Bulundu kitabını değerlendirirken benim için kolay olması için diğer kitap İnka Altını ile kıyaslamaya gideceğim.Öncelikle söylemek gerekirse atlantis bulundu kesinlikle inka altını kadar güzel bi kitap değil. Ekşisözlükte ve kitapyurdundaki okuyucularında aynı görüşte olduğunu görmek beni şaşırtmadı. Kitapta diğer clive cussler kitaplarının çoğunda olduğu gibi Dirk Pitt in maceraları başından geçenler anlatılıyor ama tek bir farkla , bu sefer Dirk Pitt sadece insanları ve tarihi eserleri kurtarmıyor , tüm dünyayı yok edecek olayları engellemeye çalışıyor .

Kitabın konusunun diğer bi güzelliği ikinci dünya savaşına ve nazi almanyasına değiniyor olması . Bu konuyu işleyen kitapları severim ve atlantis bulundu adlı kitabı da sevdim ama çok fazla değil ; şimdi geçelim bunun nedenlerine .

Kitap her clive cussler kitabı gibi çok sürükleyici akıcı bir dille yazılmış buna bir sözüm yok ama insan gelip dünyayı kurtarma olayında takılıyor. Her ne kadar clive cussler anlatılan şeyleri bilimsel verilerle destekleyip olabildiğince gerçek gibi göstermek istesede 2,5 mil boyunda gemiler falan biraz fantastik kaçıyor .Benim gibi takıntılı okuyucular için bu eksi bir puan.Kitap macera kitabından fantastik bir kitaba kayar gibi olmuş .

Belirttiğim gibi kitap çok akıcı ve fantastik kısımlar dışında betimlemeleri gözünüzün önüne getirmeniz oldukça kolay ,diğer macera kitaplarına göre bayağı iyi bir kitap ama clive cussler gibi yazar için biraz vasat kaçıyor.

Clive cussler kitaplarını ilk defa okuyacak arkadaşlar için önerim inka altını adlı kitaptır.

Kitapsız kalmayın , kendinizi o hazinelerden mahrum bırakmayın.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum yazın