İnka Altını – Clive Cussler


İnka altını tek kelime ile mükemmel. Hayatımda okuduğum en iyi ilk beş macera romanı arasında diyebilirim inka altını için.

Kitabın yazarı Amerikan Sualtı ve Okyanus Araştırmaları Kurumu (NUMA) nın başkası ve kurucusu olan Clive Cussler. Clive Cussler yılı aşkın bir süredir New York Times gazetesinin en çok satan kitaplar listesinden hiç inmeyen bir yazar. Dünyanın en iyi macera romanları yazarı diyebiliriz kendisi için . Zamanında orduda uçak mühendisliği yapmış Clive Cussler ordudan ayrıldıktan sonra kısa bir süre için metin yazarlığı yaptıktan sonra inanılmaz güzellikte romanlar yazmaya başlıyor.Clive Cussler da aynı benim gibi denize sevdalı bir adam ve bu konuda çok ses getiren sualtı araştırmalarına imza atmış kendisi.Ve bu engin bilgilerini ve macarecı ruhunu kitaplarına mükemmel bir şekilde aksettirmiş kendisi.

İnka altını kitabını en güzel aksiyon filmlerinden daha güzel ve akıcı bir hikayeye sahip , ben hikayenin ayrıntılarını anlatmaktan ziyade nasıl anlatıldığı üzerinde durmak istiyorum. Yaklaşık 620 sayfa olan kitabı 2 günde bitirmemi açıklayan yegane şey kitabın çok akıcı olması . Kitaptan yaklaşık 10 tane film çekilebilicek kadar malzeme çıkabilir ama yazar bütün bu hikayeleri birbiriyle bağlayıp çok güzel ana bir hikaye çıkarmış ortaya. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz kitabı okurken , yazar kitapta anlattığı mekanları bizzat kendi görüp gezdiği için olayın içinde hissediyorsunuz kendinizi . Bazen bir inka tapınağında bazen deniz dibine dalışta .

Kitap çok büyük edebi bir değer taşımıyor ama macera romanlarının edebi değer taşıması zaten beklenmez. Eğer sizi eğlendiricek vaktinizi güzel geçirmek istiyorsanız , hiç gitmediğiniz yerlerde mükemmel geziler yaşamak istiyorsanız bir an evvel İnka Altını adlı romanı okuyun , kişisel tavsiyemdir.

Clive Cussler ın bu kitabın alırken atlantis bulundu ve buz ateşi adlı diğer iki kitabınıda aldım. Onları da yakın zamanda okuyup fikirlerimi yazacağım sitemde.

Kitapsız kalmayın , kendinizi o hazinelerden mahrum bırakmayın.

Etiketler: , , , , , , ,

1 Yorum to “İnka Altını – Clive Cussler”

  1. öznur

    Şub 12. 2009

    ÇOK GÜZEL AMA BİRAZ DAHA GELİŞSE DAHA GÜZEL OLUR AMA TEEKKÜRLER..

    Reply to this comment

Yorum yazın