Şibumi – Trevanian

Herkes macera kitabı yazabilir ama herkes güzel macera kitabı yazamaz , güzel macera kitabı yazabilenlerin de çok azı kitabın içinde siyasal göndermeler felsefik anlatımlar yapabilir.
Şibumi ,Trevanian takma adını kullanan yazar Rodney William Whitaker ın en popüler kitabıdır.Uzun zamandır kitabı bilmem rağmen okumak geçen hafta kısmet oldu.

İlk baştan söylemem gereken şey şibumi kesinlikle saf bir felsefe kitabı değildir, kitabın amerika araplar ve yahudiler hakkındaki acımasız eleştirileri yüksek miktarda doğru olmakla beraber japonların ikinci dünya savaşından önceki halini çok temiz ve masum göstermesi dikkatten kaçmıyor ama sonradan yazar japon kültürününde batı emperyalizmi karşısında eriyip bittiğini itiraf ediyor.

Kİtap çin ve japonyada büyüyen bir adamın çevresinde geçen olayları anlatıyor . Nicholai Hel, go ustası sayesinde ulaştığı bilgeliği hayat boyunca koruyor , yazar Hel in özelliklerini abartarak batı kahramanlarına göndermeler yapmış kanımca. Şibumi yani basitlik felsefesininde ayrıntılarını anlatmaya çalışıyor yazar. Ve her iyi macera kitabında olduğu gibi mükemmel tasvirler mükemmel kurguyla kitabı bitiriyor.

Beni asıl etkileyen yazarın amerikalılar ve batılılar hakkında yaptığı mükemmel eleştiriler. Yazar amerikanın avrupada tututanamayan tembel beceriksiz insanlar taraından kurulduğunu , onların bu sebepten dolayı yargılanamacağını aynı bi sırtlan aynı bi sülük gibi masum olduklarını anlatıyor ! Bundan 30 yıl önce yazılan kitap dünyayı büyük petrol üreticilerinin kurduğu şirket adlı oluşumun yönettiğini söylüyor ve bu bugün çok bilinen bir gerçek olduğu için yazarın eleştirilerinde ve vardığı kanılarda  ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.Amerikanın ve zengin avrupanın ancak başka insanları sömürerek bu zenginliğe ulaştığını söylemesi de bir nebze doğru sayılabilir.

Batı hayranlığı güden , batıyı mükemmel göstermeye çalışan onca yazar arasında yazarın bir macera kitabında batıyı bu denli eleştirebilmesi , kral çıplak diyebilmesi kitabı okunmaya değer kılıyor. Kitap dünya siyasetine ve bugünki durumuna daha net bakabilmenize yardımcı oluyor.Size yutturulan masalların gerçek yüzünü anlamanıza katkıda bulunuyor.

Kitapsız kalmayın , kendinizi o hazinelerden mahrum bırakmayın.

Etiketler: , , ,

Yorum yazın